close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 8 sierpnia 2017

  Udział w uroczystości zaprzysiężenia prezydenta Hassana Rouhaniego na drugą kadencję‎ oraz rozmowy z irańskim rządem dotyczące współpracy politycznej, ekonomicznej i kulturalnej to główne punkty wizyty wiceminister Joanny Wroneckiej w Teheranie.

  Rozmowy ‎wiceszefowej polskiej dyplomacji z Madżidem Tacht Rawanczim, wiceministrem ds. europejskich i amerykańskich, dotyczyły  relacji polsko-irańskich w wymiarze politycznym, gospodarczo-handlowym oraz kulturalno-naukowym. Podczas konsultacji omówiono ponadto kwestie sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz zaangażowania w walkę z tzw. Państwem Islamskim. Wiceminister Wronecka spotkała się także z Przewodniczącym Komisji ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Islamskiego Zgromadzenia Konsultacyjnego.

  – Z zadowoleniem obserwuję rozwój naszych kontaktów dwustronnych. Mam nadzieję, że także druga kadencja prezydenta Hassana Rouhaniego będzie okresem pogłębienia stosunków polsko-irańskich. Sprzyjać temu powinny zarówno niestałe członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019, jak i potencjał wzajemnej współpracy – powiedziała w Teheranie wiceminister Joanna Wronecka.

  W trakcie spotkań z przedstawicielami irańskiej administracji omówiono także kandydaturę Łodzi jako organizatora wystawy EXPO 2022 oraz plany dotyczące obchodów 75. rocznicy ewakuacji Polaków z ZSRR do Iranu.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: